ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دولت به افزایش جریان مبادلات کالایی در چابهار برگزاری جشن هفته وحدت در بندر چابهار ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار اولین جلسه کمیته مخابرات دریایی بنادر جنوبی کشور در بندر چابهار افزایش 63 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار نرم مثبت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/بارگیری و خروج 70 درصد کالاهای اساسی تخلیه شده مانور امداد و نجات و اطفای حریق شناورهای سنتی در بندر چابهار برگزار شد پهلوگیری 6 کشتی حامل 340 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه 2500 تن کالا از بندر چابهار برگزاری مانور آمادگی مقابله با آلودگی نفتی در بندر چابهار تسهیلات ویژه به خطوط کشتیرانی و سرمایه‌گذارانی که کالای صادراتی و وارداتی خود را از طریق چابهار عبور دهند/ شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار/ عزم خوبی برای رونق چابهار شکل گرفته است
ابرهای ارومیه بارور می‌شوند
رئیس سازمان محیط زیست با اعلام بومی شدن تکنولوژی بارور کردن ابرها در کشور گفت: تکنولوژی بارور کردن ابرها امسال 3 بار در دریاچه ارومیه اجرا شده و کاملاً هم جواب داده است.

محمد جواد محمدی‌زاده در خصوص موضوع بارور کردن ابرها اظهار داشت: موضوع بارور کردن ابرها تجربه موفق جمهوری اسلامی ایران است که توسط وزارت نیرو به خوبی انجام شده است.

وی ادامه داد: پروژه بارور کردن ابرها کاملاً بومی شده است و در این پروژه در حقیقت ابری که در آسمان است، با برنامه‌ای که به آن می‌دهند و شلیک نقره‌ای که به آن انجام می‌شود، بارور شده و در نقاطی که به آن برنامه داده می‌شود، ریزش اتفاق می‌افتد.

محمد‌ی‌زاده افزود: تجربه تکنولوژی بومی کردن ابرها در تعدادی از کشورها وجود داشت و ایران نیز با توافقی که در سال‌های گذشته یعنی حدود 5 تا 6 سال قبل با کشور روسیه داشت، کار مشترکی در این خصوص انجام داد.
معاون رئیس جمهوری گفت: ما هم‌اکنون این صنعت را کاملاً بومی کرده‌ایم یعنی از هواپیما تا متخصصان و تکنولوژی آن در ایران کاملاً بومی شده است.
وی افزود: سال گذشته تکنولوژی بارور کردن ابرها یک بار در تهران انجام شد و نتیجه آن کاملاً مثبت بود همچنین 3 بار در دریاچه ارومیه و در استان‌های یزد، کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان نیز اجرا شد.

محمدی‌زاده تصریح کرد: تلاش ما امسال بر این است که با استفاده بیشتر و بهتر در کانون‌هایی که بحران‌های آبی دارد یعنی چه در مکان‌هایی که بارندگی نیاز دارد و وزارت نیرو و جهاد کشاورزی به توافق می‌رسند و چه در زیست بوم‌ها و کانون‌هایی که تولید ریزگرد شن‌های روان وجود دارد، این برنامه را اجرا کنیم.

رئیس سازمان محیط زیست اظهار داشت: تکنولوژی بارور کردن ابرها در دریاچه ارومیه اجرا شده است و کاملاً هم جواب داده است و در هامون، یزد و خوزستان نیز اجرا خواهد شد.

 

 

۱۱ آبان ۱۳۹۰ ۱۲:۵۳
فارس |
کد خبر : ۸,۶۹۸
کلیدواژه ها: محیط زیست 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید