ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دولت به افزایش جریان مبادلات کالایی در چابهار برگزاری جشن هفته وحدت در بندر چابهار ارتقای ارتباطات دریایی کشور در گرو تکمیل و اجرای طرح جامع/ روند مثبت پیشرفت پروژه های زیرساختی بندر چابهار اولین جلسه کمیته مخابرات دریایی بنادر جنوبی کشور در بندر چابهار افزایش 63 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار نرم مثبت تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/بارگیری و خروج 70 درصد کالاهای اساسی تخلیه شده مانور امداد و نجات و اطفای حریق شناورهای سنتی در بندر چابهار برگزار شد پهلوگیری 6 کشتی حامل 340 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار/ خروج روزانه 2500 تن کالا از بندر چابهار برگزاری مانور آمادگی مقابله با آلودگی نفتی در بندر چابهار تسهیلات ویژه به خطوط کشتیرانی و سرمایه‌گذارانی که کالای صادراتی و وارداتی خود را از طریق چابهار عبور دهند/ شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار/ عزم خوبی برای رونق چابهار شکل گرفته است
دانشگاه آزاد وارد حوزه دریا هم شد
مشاور عالی رییس دانشگاه آزاد گفت: مرکز تحقیقات علوم و فنون دریایی با مشارکت مالی مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته، معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و وا حد بوشهر در منطقه دلوار راه‌اندازی می‌شود.

 

 

عباسپور در چهل و دومین جلسه شورای راهبردی مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته افزود: برای راه‌اندازی این مرکز زمینی به وسعت هفتاد هکتار اختصاص یافته است که پیش‌بینی می‌شود این مرکز در آینده‌ای نزدیک در زمینه‌های فیزیک دریا، شیمی دریا، زیست شناسی دریا، بوم شناسی دریا، مهندسی صنایع دریایی، معماری کشتی و پرورش آبزیان دریایی فعالیت خود را آغاز کند.

 

دکتر رهنمای رودپشتی، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه به سفر رییس دانشگاه به واحد بندر گز اشاره کرد و گفت: در بازدیدی که اخیرا هیات دولت از آ‌ن منطقه به عمل آوردند، ‌برای ایجاد بزرگترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری در استان تا پایان برنامه چهارم توسعه توسط بخش غیر دولتی با اعطای یارانه سود تسهیلات بانکی و ایجاد زیر ساختهای مناسب، ‌مصوبه‌ای را به تصویب رساندند.

 

وی با بیان این مطلب که دانشگاه آزاد اسلامی دارای سه مرکز مطالعات و تحقیقات آبزیان در بندر چمخاله، واحد بابل (حوضچه پرورش ماهی) و مرکز دلوار استان بوشهر است افزود: یک هکتار از اراضی واحد بندر گز درون دریا واقع شده است که امکان پرورش ماهی در محیطی طبیعی در دو اقلیم آب شور و آ‌ب شیرین فراهم می‌کند. با توجه به اقتصادی بودن پروژه می‌توان بحث استفاده از فناوری‌های نوین را نیز در این خصوص مطرح کرد.

 

وی با اشاره به آمادگی حوزه معاونت پژوهشی در طرح پرورش ماهیان خاویاری ادامه داد: باید زمانبندی مناسب جهت بهره‌برداری از فازهای مختلف پروژه در طرح توجیهی مرکز پرورش ماهیان خاویاری مورد نظر قرار گیرد.

 

مهندس عقیل‌نژاد، مدیر کل امور تحقیقاتی ماهیان خاویاری استان گلستان نیز گفت: واحد بندر گز حدود پانزده هکتار زمین در کنار دریا دارد. موقعیت جغرافیایی بندر گز مجموعه‌ای از شرایط خاص اقلیمی و اکوسیستم‌های آبی و خاکی را در این منطقه در بر گرفته که برای نمونه می‌توان به خلیج گرگان، تالاب گمیشان، جزیره آشورده و شبه جزیره میان کاله در این منطقه اشاره کرد.

 

وی ادامه داد: می‌توان لارو ماهی خاویار را برای فروش به بازار عرضه کرد؛ ضمن آن که فناوری‌های نوین باید بتوانند مدت زمان پروسه پرورش ماهی را به یک سوم کاهش دهند.

 

عقیل‌نژاد با اشاره به حمایت سازمان شیلات و نهادهای دولتی برای به ثمر نشستن این پروژه تصریح کرد: بهتر است از تجربیات کشورهای صاحب نظر در این حوزه استفاده شود.

 

دکتر حسین‌زاده لطفی، معاون پژوهشی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: در این زمینه مسؤولان درصدد کمک به دانشگاه هستند که از ‌آن جمله می‌توان به اهدای لارو ماهی به صورت رایگان و همچنین تخصیص یک سایت پنجاه هکتاری به دانشگاه اشاره کرد.

 

وی با اشاره به دیربازده بودن طرح پرورش ماهیان خاویاری گفت: پرورش ماهی قزل‌آلا و میگو در کنار پرورش ماهیان خاویاری از جمله طرح‌های زود بازدهی است که می‌تواند در مدت زمان دو تا سه سال به بهره‌برداری برسد.

 

مهندس امیری‌نیا، رییس مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری نهاد ریاست جمهوری در این نشست از ظرفیت‌های بالقوه مرکز همکاری‌ها جهت جلب همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه و وزارت جهاد کشاورزی در پروژه مذکور، خبر داد.

۲۰ آذر ۱۳۹۰ ۱۴:۵۲
pmo |
کد خبر : ۹,۵۱۵
کلیدواژه ها: دانشگاه آزاد 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید