پیام تبریک مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت دهه فجر پهلوگیری اولین کشتی 60 هزار تنی گندم وارداتی در بندر شهید بهشتی چابهار/ورود همزمان ۲ کشتی ۶۰ و ۶۶ هزار تنی کالای اساسی به بندر چابهار تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نقش کلیدی روابط عمومی در افزایش سهم تجارت بنادر/ بندر چابهار پشتیبان و سوپاپ اطمینان بنادر کشور مسئولان روابط عمومی بنادر باید در تمامی تصمیم سازی های راهبردی حضور داشته باشند/ ظرفیت بی نظیر بندر چابهار برای توسعه کشور/ ضرورت تجهیز روابط عمومی به ابزار و تجهیزات نوین/ توسعه گردشگری دریایی نیازمند تبلیغات وسیع و هوشمندانه تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس اولویت ارتقای توان عملیاتی و نقش لجستیکی بندر چابهار آینده بندر چابهار در نگاه رئیس جمهور/نقش کلیدی بندر چابهار در حمل و نقل کشورهای منطقه ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی
دانشگاه آزاد وارد حوزه دریا هم شد
مشاور عالی رییس دانشگاه آزاد گفت: مرکز تحقیقات علوم و فنون دریایی با مشارکت مالی مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته، معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و وا حد بوشهر در منطقه دلوار راه‌اندازی می‌شود.

 

 

عباسپور در چهل و دومین جلسه شورای راهبردی مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته افزود: برای راه‌اندازی این مرکز زمینی به وسعت هفتاد هکتار اختصاص یافته است که پیش‌بینی می‌شود این مرکز در آینده‌ای نزدیک در زمینه‌های فیزیک دریا، شیمی دریا، زیست شناسی دریا، بوم شناسی دریا، مهندسی صنایع دریایی، معماری کشتی و پرورش آبزیان دریایی فعالیت خود را آغاز کند.

 

دکتر رهنمای رودپشتی، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه به سفر رییس دانشگاه به واحد بندر گز اشاره کرد و گفت: در بازدیدی که اخیرا هیات دولت از آ‌ن منطقه به عمل آوردند، ‌برای ایجاد بزرگترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری در استان تا پایان برنامه چهارم توسعه توسط بخش غیر دولتی با اعطای یارانه سود تسهیلات بانکی و ایجاد زیر ساختهای مناسب، ‌مصوبه‌ای را به تصویب رساندند.

 

وی با بیان این مطلب که دانشگاه آزاد اسلامی دارای سه مرکز مطالعات و تحقیقات آبزیان در بندر چمخاله، واحد بابل (حوضچه پرورش ماهی) و مرکز دلوار استان بوشهر است افزود: یک هکتار از اراضی واحد بندر گز درون دریا واقع شده است که امکان پرورش ماهی در محیطی طبیعی در دو اقلیم آب شور و آ‌ب شیرین فراهم می‌کند. با توجه به اقتصادی بودن پروژه می‌توان بحث استفاده از فناوری‌های نوین را نیز در این خصوص مطرح کرد.

 

وی با اشاره به آمادگی حوزه معاونت پژوهشی در طرح پرورش ماهیان خاویاری ادامه داد: باید زمانبندی مناسب جهت بهره‌برداری از فازهای مختلف پروژه در طرح توجیهی مرکز پرورش ماهیان خاویاری مورد نظر قرار گیرد.

 

مهندس عقیل‌نژاد، مدیر کل امور تحقیقاتی ماهیان خاویاری استان گلستان نیز گفت: واحد بندر گز حدود پانزده هکتار زمین در کنار دریا دارد. موقعیت جغرافیایی بندر گز مجموعه‌ای از شرایط خاص اقلیمی و اکوسیستم‌های آبی و خاکی را در این منطقه در بر گرفته که برای نمونه می‌توان به خلیج گرگان، تالاب گمیشان، جزیره آشورده و شبه جزیره میان کاله در این منطقه اشاره کرد.

 

وی ادامه داد: می‌توان لارو ماهی خاویار را برای فروش به بازار عرضه کرد؛ ضمن آن که فناوری‌های نوین باید بتوانند مدت زمان پروسه پرورش ماهی را به یک سوم کاهش دهند.

 

عقیل‌نژاد با اشاره به حمایت سازمان شیلات و نهادهای دولتی برای به ثمر نشستن این پروژه تصریح کرد: بهتر است از تجربیات کشورهای صاحب نظر در این حوزه استفاده شود.

 

دکتر حسین‌زاده لطفی، معاون پژوهشی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: در این زمینه مسؤولان درصدد کمک به دانشگاه هستند که از ‌آن جمله می‌توان به اهدای لارو ماهی به صورت رایگان و همچنین تخصیص یک سایت پنجاه هکتاری به دانشگاه اشاره کرد.

 

وی با اشاره به دیربازده بودن طرح پرورش ماهیان خاویاری گفت: پرورش ماهی قزل‌آلا و میگو در کنار پرورش ماهیان خاویاری از جمله طرح‌های زود بازدهی است که می‌تواند در مدت زمان دو تا سه سال به بهره‌برداری برسد.

 

مهندس امیری‌نیا، رییس مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری نهاد ریاست جمهوری در این نشست از ظرفیت‌های بالقوه مرکز همکاری‌ها جهت جلب همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه و وزارت جهاد کشاورزی در پروژه مذکور، خبر داد.

۲۰ آذر ۱۳۹۰ ۱۴:۵۲
pmo |
کد خبر : ۹,۵۱۵
کلیدواژه ها: دانشگاه آزاد 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید