هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
رشد 13 درصدی عملیات کانتینری بنادر ایران
عملیات کانتینری بنادر ایران طی آبان ماه امسال بیش از 20 درصد رشد را تجربه کرد که در این میان نقش بندر شهید رجایی در بین دیگر بنادر برجسته‌تر بود.

 

عملیات کانتینری بنادر ایران طی آبان ماه امسال با افزایش 20.6 درصدی به 275 هزار TEU کانتینر بالغ شد. این اتفاق در حالی روی می‌دهد که تعداد کشتی‌های بزرگ ورودی به بنادر ایران با کاهش 4.8 درصدی مواجه شده است.

در این بین بندر شهید رجایی طی آبان امسال شاهد کاهش 28 درصدی ورود کشتی‌های بالای هزار تن بود. نکته مهم اینکه در این ماه تعداد کشتی‌های خارجی وارد شده به این بندر نیز بیش از 32 درصد کاهش یافته است.

با این وجود عملیات کانتینری بندر شهید رجایی طی این ماه نه تنها کاهش نیافته بلکه با بیش از 20 درصد افزایش به رقم 225 هزار و 880 TEU کانتینر رسید و سهم این بندر از عملیات کانتینری در ایران را به بیش از 89 درصد رساند.

در همین حال عملیات کانتینری در بنادر چابهار با 130 درصد، خرمشهر با 49 درصد و بوشهر با 31 درصد افزایش و بنادر امام خمینی ، شهیدباهنر و انزلی به ترتیب 26، 40 و 41 درصد کاهش فعالیت را طی آبان ماه امسال تجربه کردند.

 

*افزایش 13.6 درصد عملیات کانتینری در هشت ماه

بنابر این گزارش در هشت ماهه امسال در مجموع دو میلیون و 181 هزار TEU کانتینر در بنادر ایران تخلیه و بارگیری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 13.6 درصد افزایش نشان می‌دهد.

نگاهی به وضعیت عملیات کانتینری بنادر ایران در هشت ماهه سال جاری حکایت از افزایش سهم بندر شهید رجایی در استفاده از ظرفیت‌های موجود در آن در بین سایر بنادر کشور طی این مدت دارد به گونه‌ای که سهم این بندر از 83 درصد مدت مشابه سال گذشته به حدود 84 درصد رسیده است.

در این مدت بیش از یک میلیون و 847 هزار TEU کانتینر در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شده که نشان دهنده رشد 15 درصدی فعالیت‌های کانتینری بندر شهید رجایی تا پایان آبان ماه است.

از سوی دیگر بررسی روند ورودی کشتی‌ها به بنادر ایران طی هشت ماهه امسال حاکی از کاهش فعالیت کشتی ها در اغلب بنادر ایران است. در میان آمارها، بنادر نکا، نوشهر، انزلی، لنگه، چابهار، شهید رجایی و امام خمینی به ترتیب با بیشترین میزان کاهش ورود کشتی به اسکله‌ها مواجه شده‌اند.

۲۲ آذر ۱۳۹۰ ۱۴:۱۰
pmo |
کد خبر : ۹,۵۶۷
کلیدواژه ها: بنادر+گمرک 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید