مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
رشد 13 درصدی عملیات کانتینری بنادر ایران
عملیات کانتینری بنادر ایران طی آبان ماه امسال بیش از 20 درصد رشد را تجربه کرد که در این میان نقش بندر شهید رجایی در بین دیگر بنادر برجسته‌تر بود.

 

عملیات کانتینری بنادر ایران طی آبان ماه امسال با افزایش 20.6 درصدی به 275 هزار TEU کانتینر بالغ شد. این اتفاق در حالی روی می‌دهد که تعداد کشتی‌های بزرگ ورودی به بنادر ایران با کاهش 4.8 درصدی مواجه شده است.

در این بین بندر شهید رجایی طی آبان امسال شاهد کاهش 28 درصدی ورود کشتی‌های بالای هزار تن بود. نکته مهم اینکه در این ماه تعداد کشتی‌های خارجی وارد شده به این بندر نیز بیش از 32 درصد کاهش یافته است.

با این وجود عملیات کانتینری بندر شهید رجایی طی این ماه نه تنها کاهش نیافته بلکه با بیش از 20 درصد افزایش به رقم 225 هزار و 880 TEU کانتینر رسید و سهم این بندر از عملیات کانتینری در ایران را به بیش از 89 درصد رساند.

در همین حال عملیات کانتینری در بنادر چابهار با 130 درصد، خرمشهر با 49 درصد و بوشهر با 31 درصد افزایش و بنادر امام خمینی ، شهیدباهنر و انزلی به ترتیب 26، 40 و 41 درصد کاهش فعالیت را طی آبان ماه امسال تجربه کردند.

 

*افزایش 13.6 درصد عملیات کانتینری در هشت ماه

بنابر این گزارش در هشت ماهه امسال در مجموع دو میلیون و 181 هزار TEU کانتینر در بنادر ایران تخلیه و بارگیری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 13.6 درصد افزایش نشان می‌دهد.

نگاهی به وضعیت عملیات کانتینری بنادر ایران در هشت ماهه سال جاری حکایت از افزایش سهم بندر شهید رجایی در استفاده از ظرفیت‌های موجود در آن در بین سایر بنادر کشور طی این مدت دارد به گونه‌ای که سهم این بندر از 83 درصد مدت مشابه سال گذشته به حدود 84 درصد رسیده است.

در این مدت بیش از یک میلیون و 847 هزار TEU کانتینر در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شده که نشان دهنده رشد 15 درصدی فعالیت‌های کانتینری بندر شهید رجایی تا پایان آبان ماه است.

از سوی دیگر بررسی روند ورودی کشتی‌ها به بنادر ایران طی هشت ماهه امسال حاکی از کاهش فعالیت کشتی ها در اغلب بنادر ایران است. در میان آمارها، بنادر نکا، نوشهر، انزلی، لنگه، چابهار، شهید رجایی و امام خمینی به ترتیب با بیشترین میزان کاهش ورود کشتی به اسکله‌ها مواجه شده‌اند.

۲۲ آذر ۱۳۹۰ ۱۴:۱۰
pmo |
کد خبر : ۹,۵۶۷
کلیدواژه ها: بنادر+گمرک 

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید