مانور دریایی مقابله با مواد خطرناک و سمی در بندر چابهار برگزار شد وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث بندر چابهار دریافت قسط اول ۳۰۰ میلیارد تومانی برای خط آهن چابهار- زاهدان تا چند روز آینده/ خط آهن چابهار- زاهدان تا سال ۱۴۰۰ افتتاح می شود نقش کلیدی بندر چابهار در تامین کالاهای اساسی استان های شرقی/جایگاه ویژه بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در رونق سواحل مکران/تبدیل سواحل مکران به قطب جهانی در گرو توجه به حمل نقل دریایی و ترافیک بار تبادل کالایی بندر چابهار با 10 کشور در 11 ماه گذشته/عدم محدودیت سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار ضرورت احیا و توسعه صنعت لنج سازی در سیستان و بلوچستان/لزوم راه اندازی مسافرت های دریایی بین بندر چابهار با بنادر داخلی و خارجی/ جاده های پرترافیک استان در اولویت 2 بانده شدن پیام تبریک مدیرکل بنادر و‌ دریانوردی سیستان و بلوچستان به مناسبت روز دانشجو افتتاح 2.5 کیلومتر جاده دسترسی بندر شهید بهشتی با حضور وزیر راه بندر چابهار؛ در ردیف بنادر تراز برتر/راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار کسب رتبه برتر توسط بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در اجلاس استانی نماز
طبق اعلام سازمان کشاورزی و خواروبار ملل متحد (فائو ) صنعت آبزی پروری در سال 2012 میلادی به عنوان منبع پروتئین حیوانی قادر خواهد بود بیش از 50 درصد ماهی مصرفی جهان را تامین و فراهم کند.

 

 

 

براساس گزارش جهانی آبزی پروری فائو در سال 2010،در فاصله سال های 2000 تا 2008 میلادی تولید ماهی از طریق آبزی پروری حدود 60 درصد رشد داشته و این میزان از 32.4 میلیون به 52.5 میلیون تن رسیده است.

با توجه به کاهش تولیدات ناشی از صید اکوسیستم های آبی و افزایش جمعیت جهان، در آینده برای پاسخگویی به نیاز رو به رشد برای تامین غذای دریایی سالم، آبزی پروری به عنوان یکی از بزرگترین توانمندی های بالقوه برای تولید بیشتر ماهی مطرح است.

 

*کاهش فقر در جهان توسط آبزی پروی

رشد آبزی پروری در حجم و ارزش، نقش مهمی در کاهش فقر و بهبود امنیت غذایی در بسیاری از نقاط جهان دارد این درحالی است که آبزی پروری به طور مساوی در تمام نقاط جهان رشد نیافته است .

براساس گزارش فائو ، تفاوت های مشخصی در سطوح تولید، ترکیب گونه ها و سیستم های پرورش در داخل کشورها و از کشوری به کشور دیگر وجود دارد. هم اکنون تعداد کشورهای آبزی پروری در جهان 15 کشور است که 11 کشور از این تعداد در منطقه آسیا و اقیانوس آرام قرار دارند. در سال 2008 میلادی 89.1 درصد ماهی مصرفی جهان توسط آسیا و اقیانوس آرام تولید شد که 62.3 در صد آن سهم کشور چین بوده است.

بنابراین گزارش، کشورهای اندکی تولیدکنندگان بزرگ برخی گونه های ماهی همچون کپور ماهیان ( چین،) میگو (چین، تایلند، ویتنام، اندونزی ) و ماهی آزاد ، (پرو، نروژ و شیلی) هستند.

 

* سیستم های متراکم در شمال ایالات متحده

از نقطه نظر سیستم تولید، سیستم های متراکم بیشتر در شمال ایالات متحده و سیستم های پیشرفته آبزی پروری در اروپا و آمریکای لاتین به کار می رود.

مناطق آسیا و اقیانوس آرام، با وجود تحولات عمده فنی، تولید کنندگان تجاری در مقیاس کوچک ستون فقرات این بخش بوده و منطقه آفریقا نیز جزو تولیدکنندگان و کارآفرینان در مقیاس کوچک و متوسط به شمار می آیند . بخش عمده تولید کنندگان در مقیاس تجاری و صنعتی در آمریکای لاتین متمرکز هستند با این وجود این منطقه توانمندی تولید در مقیاس کوچک را هم دارد .

در حالی که تقاضا برای تولیدات آبزی پروری همچنان رو به افزایش است ، دغدغه های مصرف کنندگان برای توجه بیشتر به کیفیت، ایمنی و سلامت محصولات تولیدی و رفاه در مناطق مختلف دنیا به چشم می خورد. بنابراین ایمنی مواد غذایی، ردیابی، صدور گواهینامه و اکولیبلینگ(درج برچسب فرآوری ماهی برای اطمینان مصرف کننده) و غیره اهمیت فزاینده ای پیدا کرده و در اولویت برنامه های دولت ها قرار گرفته است. براساس گزارش فائو بخش تولید برای مقابله با چالش های موجود باید آماده کمک رسانی به تولیدکنندگان خرد و ساماندهی آنها در اتحادیه ها از طریق ترویج شیوه های مدیریتی باشد.

دستیابی به آبزی پروری جهانی با هدف دراز مدت پایداری اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی به طور عمده بستگی به ادامه تعهدات دولت ها به ارایه خدمت و حمایت از این بخش در یک چارچوب مناسب و تعریف شده دارد.

 

 

۴ دی ۱۳۹۰ ۱۳:۰۸
مانا |
کد خبر : ۹,۸۶۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید