هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
طبق اعلام سازمان کشاورزی و خواروبار ملل متحد (فائو ) صنعت آبزی پروری در سال 2012 میلادی به عنوان منبع پروتئین حیوانی قادر خواهد بود بیش از 50 درصد ماهی مصرفی جهان را تامین و فراهم کند.

 

 

 

براساس گزارش جهانی آبزی پروری فائو در سال 2010،در فاصله سال های 2000 تا 2008 میلادی تولید ماهی از طریق آبزی پروری حدود 60 درصد رشد داشته و این میزان از 32.4 میلیون به 52.5 میلیون تن رسیده است.

با توجه به کاهش تولیدات ناشی از صید اکوسیستم های آبی و افزایش جمعیت جهان، در آینده برای پاسخگویی به نیاز رو به رشد برای تامین غذای دریایی سالم، آبزی پروری به عنوان یکی از بزرگترین توانمندی های بالقوه برای تولید بیشتر ماهی مطرح است.

 

*کاهش فقر در جهان توسط آبزی پروی

رشد آبزی پروری در حجم و ارزش، نقش مهمی در کاهش فقر و بهبود امنیت غذایی در بسیاری از نقاط جهان دارد این درحالی است که آبزی پروری به طور مساوی در تمام نقاط جهان رشد نیافته است .

براساس گزارش فائو ، تفاوت های مشخصی در سطوح تولید، ترکیب گونه ها و سیستم های پرورش در داخل کشورها و از کشوری به کشور دیگر وجود دارد. هم اکنون تعداد کشورهای آبزی پروری در جهان 15 کشور است که 11 کشور از این تعداد در منطقه آسیا و اقیانوس آرام قرار دارند. در سال 2008 میلادی 89.1 درصد ماهی مصرفی جهان توسط آسیا و اقیانوس آرام تولید شد که 62.3 در صد آن سهم کشور چین بوده است.

بنابراین گزارش، کشورهای اندکی تولیدکنندگان بزرگ برخی گونه های ماهی همچون کپور ماهیان ( چین،) میگو (چین، تایلند، ویتنام، اندونزی ) و ماهی آزاد ، (پرو، نروژ و شیلی) هستند.

 

* سیستم های متراکم در شمال ایالات متحده

از نقطه نظر سیستم تولید، سیستم های متراکم بیشتر در شمال ایالات متحده و سیستم های پیشرفته آبزی پروری در اروپا و آمریکای لاتین به کار می رود.

مناطق آسیا و اقیانوس آرام، با وجود تحولات عمده فنی، تولید کنندگان تجاری در مقیاس کوچک ستون فقرات این بخش بوده و منطقه آفریقا نیز جزو تولیدکنندگان و کارآفرینان در مقیاس کوچک و متوسط به شمار می آیند . بخش عمده تولید کنندگان در مقیاس تجاری و صنعتی در آمریکای لاتین متمرکز هستند با این وجود این منطقه توانمندی تولید در مقیاس کوچک را هم دارد .

در حالی که تقاضا برای تولیدات آبزی پروری همچنان رو به افزایش است ، دغدغه های مصرف کنندگان برای توجه بیشتر به کیفیت، ایمنی و سلامت محصولات تولیدی و رفاه در مناطق مختلف دنیا به چشم می خورد. بنابراین ایمنی مواد غذایی، ردیابی، صدور گواهینامه و اکولیبلینگ(درج برچسب فرآوری ماهی برای اطمینان مصرف کننده) و غیره اهمیت فزاینده ای پیدا کرده و در اولویت برنامه های دولت ها قرار گرفته است. براساس گزارش فائو بخش تولید برای مقابله با چالش های موجود باید آماده کمک رسانی به تولیدکنندگان خرد و ساماندهی آنها در اتحادیه ها از طریق ترویج شیوه های مدیریتی باشد.

دستیابی به آبزی پروری جهانی با هدف دراز مدت پایداری اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی به طور عمده بستگی به ادامه تعهدات دولت ها به ارایه خدمت و حمایت از این بخش در یک چارچوب مناسب و تعریف شده دارد.

 

 

۴ دی ۱۳۹۰ ۱۳:۰۸
مانا |
کد خبر : ۹,۸۶۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید