هیچ دستگاهی از بندر چابهار خارج نمی شود/ عزم جزم دروازه ملل برای ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از طریق بندر چابهار عازم هند شد / بندر شهید بهشتی چابهار؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق نامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان ایجاد ظرفیت ۸۰ میلیارد دلاری ترانزیت با راه‌اندازی راه‌آهن چابهار-زاهدان/راه آهن چابهار – زاهدان؛ شاهراه اقتصادی کشورهای منطقه خواهد بود بخش معدنی پتانسیل استفاده نشده استان است/بندر چابهار می تواند هاب توزیع مواد معدنی لحاظ شود و به زودی سومین قطب تجاری کشور در منطقه جنوب و سکوی پرتاب و تحول عظیم استان سیستان و بلوچستان خواهد شد پیشنهادات بندر چابهار در نشست تخصصی با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت/افزایش نرم تخلیه و بارگیری به ۴ و نیم تا ۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۹ برگزاری اولین مانور امداد و نجات و اطفاء حریق مایعات قابل اشتعال در حین سوختگیری تجهیزات بندری طرح توسعه بندر چابهار فراتر از برنامه زمان ‌بندی در حال اجراست برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی نوار ساحلی جنوب شرق کشور در قالب پروژه های مخابرات دریایی سواحل مکران نصب آینه های محدب سقفی در ورودی و خروجی درب های بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار
مدیرعامل شرکت نفت خزر از قطعی شدن احتمال دستیابی به منابع نفتی در دریای خزر تا پایان امسال خبر داد و افزود: احتمال کشف مقادیر قابل توجهی از گاز در حوزه استان گلستان وجود دارد.

 علی اصولی با ابراز امیدواری از اینکه «در لایه های زیرین میدان گازی تازه کشف شده به مقدار قابل توجهی از منابع نفتی دست یابیم»، گفت: هنوز به نتایج قطعی در خصوص گازی یا نفتی بودن حوزه جدید گازی در دریای کاسپین دست نیافته‏ایم، اما انتظار می‏رود که در لایه‏های زیرین این میدان به مقدار قابل توجهی از منابع نفتی دست یابیم.

وی ادامه داد: با ادامه‌ استراتژی این شرکت در حفاری چاه اکتشافی در حوزه آب‏های عمیق دریای کاسپین، اخبار مربوط به اعلام اکتشاف احتمالی نفت از این حوزه تا پایان سال اعلام می‏شود.

اصولی خاطرنشان کرد: با توجه به حجم گاز کشف‏شده در حوزه دریای کاسپین، پیش‏بینی می‏شود که نفت اکتشافی از این حوزه نیز بسیار بیشتر از برآوردهای اولیه باشد.

مدیرعامل شرکت نفت خزر استراتژی این شرکت را «نهادینه کردن دانش فنی آب‏های عمیق در سطح خاورمیانه» عنوان کرد و افزود: در حال حاضر دانش فنی مربوط به اکتشاف و بهره‏برداری از منابع نفت و گاز در حوزه آب‏های عمیق در اختیار 3 یا 4 شرکت آمریکایی است و با ایجاد تحولات بنیادین در این بخش می‏توانیم به صادرکننده دانش فنی در این خصوص تبدیل شویم.

وی تأکید کرد با تحقق این هدف فصل جدیدی در صنعت نفت کشورمان گشوده خواهد شد.

اصولی در ادامه از احتمال اکتشاف مقادیر قابل توجهی از گاز در حوزه استان گلستان خبر داد و گفت: در حال حاضر مقدمات مربوط به حفاری اکتشافی در این حوزه فراهم شده است و پیش‏بینی می‏شود خبرهای مربوط به آن تا پایان سال جاری اعلام شود.

مدیرعامل شرکت نفت خزر با اشاره به اینکه «اکتشافات در حوزه دریای خزر با وجود محدودیت‏هایی نظیر ناکافی بودن دانش فنی، مشکلات ناشی از تأمین تجهیزات و نیاز به سرمایه‏گذاری بالا در این بخش محقق شده است»، گفت: تکنولوژی مربوط به آب‏های عمیق بسیار پیچیده است و از این جهت حوزه اکتشافی شرکت نفت خزر در دریای کاسپین مشابهت زیادی با حوزه اکتشافی در خلیج مکزیک دارد.

وی تأکید کرد: محدودیت‏های ناشی از فیزیک دریا مانند موج‏های شدید و بلند (با توجه به عدم حضور حرفه‏ای کشورهای همسایه در حوزه اکتشافی نفت و گاز در نیمه جنوبی دریای کاسپین) بر دشواری‏های کار می‏افزود.

به گفته‌ی وی، محدودیت‏های ناشی از ناوگان دریایی و هوایی با وجود شرایط جوی نامساعد حوزه شمالی کشور و همچنین انتقال نیرو و تجهیزات به فاصله 250 کیلومتری از ساحل به همراه شرایط امنیتی پیچیده حاکم بر این فضا، از جمله مشکلات نفت خزر برای حفاری اکتشافی در این حوزه بود.

اصولی با مقایسه شرایط کاری شرکت نفت خزر در حوزه دریای کاسپین با خلیج مکزیک گفت: این دو حوزه شباهت زیادی از جهت عمق دریا و نوع سکوی اکتشافی داشت؛ با این تفاوت که تجهیزات به کار گرفته شده و ناوگان حفاری فعال در حوزه خلیج مکزیک بسیار قوی‏تر و پیشرفته‏تر از ناوگان نفت خزر بود.

وی تأکید کرد: در چنین شرایطی کارشناسان نفت خزر توانستند تا فعالیت خود را در حوزه اکتشاف نفت و گاز در دریای خزر متمرکز کنند و با اکتشاف میدان گازی جدیدی در این حوزه به این واقعیت جامه عمل بپوشانند.

مدیرعامل شرکت نفت خزر با بیان اینکه «رسالت این شرکت در راستای تحقق اهداف کلان کشور و تثبیت حاکمیتی در حوزه دریای خزر است»، گفت: در افکار عمومی اینطور جا افتاده بود که صنعت نفت در زمینه استفاده از منابع انرژی در حوزه دریای کاسپین کوتاهی می‏کند؛ در عین حال به دلیل برخی از محدودیت‏ها مجبور به سکوت رسانه‏ای بودیم؛ هرچند که استراتژی این شرکت بر مبنای «سکوت الهام‌بخش» و «سکوتی با بار اطلاع‏رسانی» بود.

وی ادامه داد: با راه‏اندازی سکوی ایران امیرکبیر انتظارات از شرکت نفت خزر در زمینه اکتشافات تازه گازی افزایش یافت، با این وجود مدتی طول کشید تا توانستیم طعم شیرین اکتشاف در این حوزه را به کام ملت ایران بچشانیم.

اصولی تأکید کرد: نوع جهت‏گیری فعالیت‏های شرکت نفت خزر در راستای سیاست‏های دولت بوده و این به معنای عدم فعالیت صنعت نفت در دریای خزر نیست.

۶ دی ۱۳۹۰ ۱۳:۲۵
pmo |
کد خبر : ۹,۹۲۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید